טיפים ושיטות לניקוי המקרר – כך תשמרו על המקרר שלכם

המקרר הוא אחד מן המכשירים הגדולים ביותר בבית כולו – ובוודאי במטבח עצמו.
כך, ניקיון נכון של המקרר הוא צורך אסתטי מובהק – אך זוהי רק הסיבה השולית ביותר לניקיון המקרר.
ניקיון נכון של המקרר יספק אזור סטרילי לשמירת המזון, יעניק לנו תחושה טובה יותר בכל פעם שנפתח את המקרר, הוא ישמח אותנו כאשר נוציא אוכל ממקרר מצוחצח אשר מפיץ ניחוחות טובים, והוא ישרה עלינו נחת בכל פעם שנמצא את המוצר שאנו מחפשים במהירות וביעילות.
עם כל היתרונות שיש בניקיון נכון של המקרר, כדאי לדעת כיצד לעשות זאת היטב – אז בואו לקרוא את המדריך המקיף לניקיון המקרר, אשר כולל את כל הנקודות החשובות, ההמלצות והטיפים הטובים ביותר שיבטיחו לכם מקרר נקי ונעים ואיכות חיים גבוהה יותר.

טיפים לפני תחילת הניקוי

לפני שאנו מתחילים לנקות את המקרר, ישנן כמה עובדות יסודיות שאנו צריכים לדעת עליו כדי להבטיח שלא נגרום לו לשום נזק. הרי השקענו את מיטב כספנו על מנת לרכוש מקרר איכותי ונרצה לשמור עליו בזמן הניקיונות.
המקרר עשוי להיות רגיש למדי – מצד אחד, חומרי הגלם שמהם מורכב המקרר דורשים טיפול זהיר מכיוון שישנם סוגים של חומרי ניקוי שהם אינם יכולים לסבול, ומצד שני, הפעילות המכאנית והאלקטרונית של המקרר מצריכים התייחסות מיוחדת.
לכן כדאי ראשית כל לעיין בטיפים הבאים, ולהבין מהי הדרך הנכונה לגשת אל המקרר מלכתחילה:

ניתוק המקרר מן החשמל: ניקיון יסודי של המקרר מצריך תמיד ניתוק שלו מן החשמל, משתי סיבות עיקריות.
ראשית כל, מדובר בכלי חשמלי, ולא משנה בכמה אמצעי זהירות ננקוט בעת הניקוי, הם לא יהיו אפקטיביים מספיק כל עוד מוזרם חשמל אל גוף המקרר.
שנית, בעת ניקוי יסודי של המקרר אנו נרצה להשאיר אותו פתוח לזמן ממושך מהרגיל, והדבר יגרום למקרר לנסות ולהפעיל מאמצים יתרים לקירור במידה ויישאר מחובר לחשמל – כך, מנגנוני הקירור של המקרר עשויים להיפגם ולייצר תופעות לוואי לא רצויות כמו הצטברות קרח.
עם זאת, ניתן בקלות גם להצביע על סיבות נגדיות אשר ירצו למנוע מאיתנו לנתק את המקרר מן החשמל, והראשונה שבהן היא שאנו עדיין רוצים לשמור על שלל המוצרים שהמקרר מכיל קרים.
לפיכך, יש לעשות את ההבדלה בין ניקיון יסודי של המקרר לבין ניקיון שבועי או תדיר.
הראשון יהיה מקיף יותר, ממושך יותר, יביא בחשבון שלזמן מה, המקרר לא יוכל לבצע את עבודתו ולשמור על קירור המוצרים – וכך, ייעשה תוך ניתוק של המקרר מן החשמל.
הניקיון התדיר לעומת זאת, יהיה קצר יותר, ממוקד יותר ולא יגרום למקרר להיות פתוח לזמן ארוך.

מקרר אינטגרלי

חומרי ניקוי מומלצים לניקיון המקרר: חומרי הגלם של המקרר, על כל סוגיהם, דורשים לא יותר ממים וסבון פשוט.
יש מי שעשוי למצוא פתרון פשוט יותר בשימוש בחומרי ניקוי חזקים, אך עם אלו יש להיזהר עם המקרר הרגיש.
אחד מן החומרים שיש להימנע מהם לחלוטין הוא אלכוהול, וכמוהו גם תרסיסים עשויים להיות מסוכנים למקרר.
הן האלכוהול והן התרסיסים הם חומרים שרגילים לפגום בחלקי פלסטיק מסוג ABS, אשר נפוצים במקרר.
כך, שימוש בחומרי ניקוי שכאלה לניקיון המקרר עשויים להביא לתוצאות לא רצויות, כמו סדקים שברים וכדומה.
מטלית לחה עם סבון הם כל אמצעי הניקוי הדרושים עבור המקרר, הם יכולים לבצע את העבודה באופן מיטבי, והם לא יפגמו בחלקיו.

מים זורמים: המקרר שלנו אינו סולד רק מחומרי ניקוי חזקים, גם מים זורמים אינם נעימים לו.
המים הזורמים אמנם אינם מהווים סכנה לחומרי הגלם של המקרר ולסוגי הפלסטיק המוכלים בו, אך מערכות החשמל אשר מצויות במקרר, ובעיקר בחלקו התחתון, צריכות להישאר יבשות לחלוטין.
גם כאשר מדובר בניקיון יסודי, אשר במהלכו ננתק את המקרר מן החשמל, יש להימנע מהזרמת מים – האופי של המקרר כחלל מבודד אשר מיועד לטמפרטורות נמוכות עלול למנוע התייבשות מלאה של המים, וכך כאשר החשמל יתחיל לזרום שוב צפויים לנו קצרים חשמליים אשר במקרה הטוב בלבד, הם רק יפגמו במקרר באופן הרסני.

ניקוי וסידור שבועי – שמירה על מקסימום ניקיון במינימום מאמץ

בדומה לאופן הטיפול בשאר חלקי הבית, גם מלאכת ניקיון המקרר צריכה להתחלק בין ניקיון יסודי שנעשה בתדירות נמוכה בלבד ובין ניקיון תדיר שנעשה כאחת לשבוע.
השילוב של שתי השיטות בשגרה מאפשר טיפול נכון ומאוזן של המקרר – מצד אחד, לא יידרשו מאמצים לניקיון המקרר באופן יסודי לעיתים תכופות מידי, ומצד שני, מצב הניקיון במקרר לא יתדרדר במהירות גבוהה מידי.
מומלץ לנקוט בניקוי וסידור של המקרר פעם בשבוע, וזו צריכה להיות מטלה מהירה ומקוצרת בלבד:

ללא ניתוק מהחשמל: במהלך הניקיון השבועי לא ננתק את המקרר מן החשמל – המלאכה תתרכז יותר בסידור של המקרר, ללא שימוש באמצעי ניקוי קפדניים, וכן לא נרוקן את המקרר או נשאיר אותו פתוח לזמנים ממושכים.
מיון המוצרים: הניקיון השבועי של המקרר הוא הזמן הטוב ביותר להוציא כל מה שאין לו צורך להישאר במקרר – מוצרים שפג תוקפם, מאכלים שניתן להעביר לכלי קיבול קטנים יותר ועוד.
ניקיון: כל ניקיון המקרר צריך להתרכז בניגוב באמצעות מטלית לחה בלבד – אף יש לוודא שהמטלית לא ספוגה מידי במים, והיא צריכה להיות רק לחה – כל התהליך צריך להיות מהיר, מבלי ריקון של המקרר ממוצרים, רק הזזתם ממקום למקום ולנגב במהירות.
השאירו את המקרר סגור: יש לזכור להימנע מלהשאיר את המקרר פתוח לזמנים ממושכים כאשר הוא מחובר לחשמל וכאשר הוא מלא במוצרים – אין להשאיר את המקרר פתוח לכל משך התהליך, אלא לסגור אותו בכל פעם שאנו ניגשים לעשות דבר מה אחר (להרטיב את המטלית, לזרוק מוצר פג תוקף לפח וכדומה).

ניקיון יסודי של המקרר

בתדירות נמוכה הרבה יותר, יש לבצע ניקיון יסודי עבור המקרר.
אין סיבה לנקות את המקרר באופן כה יסודי בתדירות גבוהה מאחת לחודשיים, ואף ניתן לצמצם את התדירות לכדי פעמיים בשנה בלבד – שלבו את הניקיון היסודי של המקרר עם מלאכות ניקיון החגים.
תהליך זה הוא מקיף הרבה יותר, והוא דורש זמן רב – לאו דווקא מכיוון שעלינו לבלות זמנים ממושכים בניקיונות, אלא מפני שעלינו להניח למקרר לנפשו בתחילת התהליך ובסופו, כאשר הוא מפשיר וכאשר הוא מתחמם מחדש.
אלו הם הקווים המנחים בעת הניקיון היסודי של המקרר והשלבים העיקריים שיש לעבור:

קביעת זמן לניקיון: מומלץ שלא להחליט על ניקיון יסודי של המקרר מעכשיו לעכשיו, אלא לתזמן את התהליך מראש כדי שיהיה ניתן להתכונן אליו כראוי.
במהלך הניקיון של המקרר, אנו נרצה לרוקן אותו לזמן ממושך, וכל עוד אין בידינו מקרר נוסף או מקום קירור אחר לאחסון, אנו נצטרך למצוא פתרון כלשהו למוצרים שהמקרר מכיל באופן רגיל.
מן הסתם, הפתרון הטוב ביותר הוא היעדר מוצרים שכאלה – ככל שהמקרר מכיל פחות מוצרים ומאכלים כאשר אנו ניגשים לנקות אותו, כך יהיו לנו פחות מוצרים הדורשים פתרון קירור זמני ופחות מאכלים שנוטים להתקלקל.
לפיכך, יש לתזמן את ניקיון המקרר עם הקנייה השבועית בסופר, כלומר, לדאוג לנקות את המקרר כאשר אנו נמצאים לפני הקנייה והוא ריק יחסית.
בנוסף לכך, ברגע שמתזמנים את ניקיון המקרר ניתן לדרוש מכל יושבי הבית להתגייס למאמצים ולנסות לאכול כמה שיותר מתכולת המקרר.
מנתקים את המקרר מן החשמל וממתינים להפשרה: במהלך הניקיון היסודי, אנו נרצה לטפל במקרר באופן מקיף.
לכן, איננו רוצים ראשית לעבוד בסמוך למערכות חשמל פועלות, ושנית, אנו רוצים שסביבת המקרר תהיה בעלת טמפרטורה פושרת שתקל ותייעל את מלאכת הניקיון.
לכן, השלב הראשון בניקיון המקרר הוא ניתוקו מהחשמל.
לאחר שניתקנו אותו מהחשמל, נרוקן אותו לחלוטין ואז נעזוב אותו לנפשו למשך מספר שעות, עד שיפשיר.
ניקוי החלקים הנשלפים: ניתוק המקרר עבר בהצלחה וחלף השלב הראשון של הניקיון היסודי – אך לפני שאנו ממהרים לנצל את זמן ההמתנה להפשרת המקרר כדי לנוח ולהירגע מן העבודה הקשה שעשינו עד כה, ניתן כבר להתחיל להתקדם ולעשות צעד אחד נוסף לניקיון המקרר.
האופן המיטבי לניקוי נכון של המקרר הוא ניקיון בנפרד של החלקים הנשלפים ושל שאר המקרר – באמצעות ניתוק כל מרכיב שניתן לניתוק מן המקרר, ניתן להגיע ביתר קלות אל חלקיו השונים של המקרר בעת הניקיון.
בנוסף לכך, את החלקים המתפרקים עצמם ניתן לנקות בנפרד, באופן שיהיה יעיל במיוחד ותוך מאמץ קלוש.
זאת נעשה באמצעות שימוש בגיגית גדולה, או פשוט באמבטיה – נמלא אותם במים וסבון, ונשרה בהם את כל החלקים המתפרקים של המקרר.
אם נרצה, נוכל להשאיר את החלקים הללו בהשריה עד שנסיים לנקות את המקרר ונצטרך לחבר אותם מחדש – אך יש לזכור לייבש אותם היטב לפני ההחזרה.
מנגד, מדובר בזמן ממושך למדי, ולכן ניתן כבר באמצע המלאכה להוציא את החלקים המתפרקים הללו מהשרייתם, לשטוף אותם ולתת להם להתייבש בזמן שנותר עד שנסיים את הניקיון.
ניקיון פנים המקרר: ההפרשה של המקרר אינה פירושה רק עליית הטמפרטורות של פנים המקרר לטמפרטורת החדר, אלא במקרים מסוימים היא יכולה להתבטא גם בהצטברויות של מים.
טיפול לא נכון של המקרר, או השארתו פתוח לזמנים ממושכים, עלול לגרום להצטברויות של קרח.
כך, כאשר נרצה להפשיר את המקרר, הקרח הזה יפשיר איתו ומים עלולים להצטבר.
לכן, במהלך ההפשרה של המקרר ובמיוחד בסופה, יש לאתר הצטברויות מים שכאלה ולדאוג לייבש אותן במהירה.
לאחר מכן, כאשר המקרר מופשר, ניתן להשתמש בשואב אבק כדי לנקות את חריצי האוורור של המקרר מפירורים.
אך מלאכת הניקוי העיקרית של פנים המקרר היא בפשטות ניקיון של רצפת המקרר, המדפים והדפנות.
כפי שנאמר, זה נעשה באמצעות מטלית לחה וסבון בלבד – יש לנגב ולשפשף היטב את הרצפה ואת הדפנות עד לניקיון מלא, ובמידה והמטלית לחה מידי, יש לוודא תמיד שאנו מייבשים שאריות מים במידה ואלו מופיעות.
מומלץ להגדיל ולנקות גם את גומיות האטימה של דלתות המקרר – ניתן להשתמש גם עבורן בשואב האבק כדי לסלק פירורים, ואפשר להיעזר במברשת כדי לנקות היטב את קפלי הגומיות.
ניקיון המדחס: כאשר אנו ניגשים לנקות את חלקו האחורי של המקרר, יש להפריד בין אזור המדחס והמערכת החשמלית לשאר הדפנות שלו.
המדחס והמערכת החשמלית הם רגישים למדי, ולכן יש לדאוג לנקות אותם עם מטלית לחה בלבד – ללא מים וסבון – גם אם הדבר עשוי להקשות על המלאכה.
במידה ונרצה להשתמש בחומרי ניקוי חזקים יותר עבור החלק הזה, יש לוודא שהדבר אפשרי על פי המלצות היצרן של המקרר.
ניקיון החלק החיצוני של המקרר: הניקיון של שאר חלקיו החיצוניים של המקרר צריכים להיעשות בהתאם לחומרי הגלם מהם הם מורכבים.
את החלקים העשויים נירוסטה ושאינם צבועים, ניתן לנקות באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים לנירוסטה.
מצד שני, באם הם צבועים, או באם הם אינם עשויים נירוסטה, מומלץ להימנע מחומרי ניקוי שעשויים לפגום אותם וכך עדיף להיצמד אל המטליות הלחות והסבון שמלוות אותנו לאורך כל ניקיון המקרר.
ניקיון החלקים הללו צריך להיות ניקיון רגיל כנגד כתמים ואבק כפי שננקה כל חלק אחר בבית – אך יש לזכור שאנו נוהגים להותיר את המקרר צמוד לקיר לרוב וללא גישה מצידנו, וכך נותנים ללכלוך להצטבר סביבו.
לכן יש לדאוג להזיז את המקרר, להגיע לכל חלקיו ופינותיו ולנקות היטב.
סיום הניקיון והחזרת החלקים הנשלפים: לאחר שסיימנו לנקות את כל חלקי המקרר, מבפנים ומבחוץ, ולאחר שווידאנו שכל חלקי המקרר – הנשלפים ואלו שאינם נשלפים כאחד – יבשים ונקיים, נרכיב את כל החלקים מחדש ונחבר את המקרר לחשמל.
המקרר יתחיל להתקרר ומומלץ לוודא שוב מידי פעם שהדבר לא גורם למים להתעבות בפנים המקרר, ובמידה ואלו אכן מופיעים, יש לנגב ולייבש אותם.
את הזמן שבו המקרר מתקרר ניתן לנצל כדי למיין את המוצרים שלנו כפי שאנו עושים מידי שבוע בניקיון התדיר של המקרר – נוציא מוצרים שפג תוקפם, נעביר מאכלים לכלי קיבול קטנים יותר וכדומה.
כמו כן, נוודא שכל הקופסאות והשקיות שאנו עתידים להכניס למקרר נקיות בעצמן – רק ניקינו את המקרר ואין טעם לסיים זאת בהכנסת קופסאות דביקות אשר ילכלכו אותו מחדש.

זהו, המקרר מורכב מחדש וכל המוצרים חזרה בפנים.
עכשיו כשהמקרר נקי ובעל ריחות נעימים, ניתן להתחיל למלא אותו מחדש – עד הניקיון היסודי הבא, הניקיונות השבועיים ישמרו עליו נקי דיו.

חומרי ניקוי מומלצים לניקוי המקרר

כפי שנאמר, כאשר מנקים את המקרר, מטלית לחה וסבון הם ידידנו הטובים ביותר, ולרוב אין לנו צורך בשום דבר מעבר להם.
עם זאת, מומלץ לחדד את ההוראות סביב הנושא כדי לדעת בדיוק כיצד יש לנהוג במהלך הניקיון של המקרר.
להלן מספר נקודות מנחות שיכולות לסייע לעבוד בחכמה עם חומרי הניקוי במהלך העבודה עם המקרר:

נמנעים מאלכוהול, אקונומיקה ותרסיסים: הבחירה המוגבלת של חומרי הניקוי אינה נובעת רק מניסיון לשמור על חומרי הגלם הרגישים של המקרר, יש לזכור שככלות הכל המקרר מכיל את המזון שאנו צורכים, ולכן יש להימנע בכל מחיר בשימוש בחומרים רעילים – יחד עם אלכוהול ותרסיסים, כך גם מאקונומיקה צריך להימנע.
מים וסבון כלים: כך, חומרי הניקוי שכן ניתנים לשימוש עבור ניקוי המקרר הם מים וסבון כלים – סבון הכלים מיועד לבוא במגע עם שלל חומרי גלם, וכך הוא ידידותי לחלקיו השונים של המקרר, וכן הוא מיועד לניקוי מוצרים שבאים במגע עם מזון, וכך אין חשש להשתמש בו גם עבור המקרר.
מטלית לחה וספוגית רכה: בין הצורך להימנע מנזילת מים אל המערכות החשמליות של המקרר לבין הפוטנציאל הגבוה של ריכוזי מים עומדים להפוך לבתי גידול נוכח הסביבה האורגנית של פנים המקרר, נוצרת דרישה למצוא תחליף להזרמת מים אל המקרר כדי לנקות אותו – כך אנו מוצאים שהפתרונות הטובים ביותר הם שימוש במטלית לחה ובספוגית רכה, אשר מאפשרים לרתום את הלחות של המים וזאת ללא הרטבה יתרה של פנים המקרר.
סודה לשתייה וחומץ: למי שמעדיף לגוון או להחליף, ישנו פתרון נוסף לשימוש בסבון כלים והוא הסודה לשתייה והחומץ – שניהם חומרים ידידותיים, אך לשניהם סגולות ניקיון גבוהות, באמצעות שילוב של שתי כפיות חומץ עם מעט סודה לשתייה ומים ניתן לייצר חומר ניקוי יעיל ואיכותי שיהיה ידידותי במיוחד למקרר.
השתמשו בכפפות: אמנם אין שימוש בחומרים רעילים שמצריכים הגנה על הידיים, אך אנו עדיין מבקשים להעביר ניקוי יסודי של סביבה בעלת אלמנטים אורגניים שאיננו מנקים באופן כה יסודי בתדירות גבוהה – לפיכך כדאי לשמור על סטריליות גבוהה ככל הניתן, והדבר מתבטא גם בהרחקה של הידיים ממוקדי הניקיון באמצעות כפפות.

הפגת ריחות לא נעימים במקרר

לסיום, כדי להבטיח שהמקרר יהיה נקי לחלוטין וגם ירגיש נקי, ניתן להשתמש באחת מן השיטות הרבות להפגת ריחות בפנים המקרר.
המקרר הוא כלי קיבול גדול עשוי פלסטיק, אשר מכיל בתוכו מוצרים אורגנים – זהו המבנה המושלם להיווצרות של ריחות לא נעימים, ואנו רוצים להימנע מהם ולדאוג שהמקרר שלנו יריח טוב כמו שהוא נראה.
לפיכך, ניתן להשתמש באחת מן ההמלצות הבאות אשר יש בהן לפזר ניחוחות נעימים במקרר – מומלץ להתנסות עם האפשרויות השונות, ולבחור את הניחוחות המועדפים עלינו ביותר:

אבן גיר: במקום לפזר ניחוחות, אפשר ראשית כל להפיג ריחות לא נעימים, והדבר נעשה באמצעות אבן גיר – כל שיש לעשות הוא להניח אבן גיר פשוטה שניתן לקנות בחנות לחומרי בניין בתוך מטלית נקייה, ואת אלו להניח בפינה סמויה במקרר – אבן הגיר תספח את הריחות הלא נעימים, וכך יהיה ניתן לסלק אותם עם האבן בתום מספר ימים.
תפוח אדמה: באופן דומה לאבן גיר, גם תפוח אדמה חתוך נחשב לסופח ריחות לא נעימים, וניתן להניח אותו במקרר כדי שהריחות יתמקדו בו וייעלמו מחלל פנים המקרר.
קפה שחור: הקפה השחור פועל גם הוא באופן דומה לאבן גיר ולתפוח אדמה, ועדיף להניחו בגרגירים מאשר בפולים – אך שימו לב, לקפה השחור יש ריח משל עצמו, ולכן שימוש בקפה שחור אינו רק מפיג ריחות לא נעימים אלא יוצר ניחוחות חדשים שעלינו לוודא שאנו רוצים בהם.
כיסוי מוצרים: ישנם מאכלים שידועים כמפיצי ריח חזקים יותר – דגים, שום, פלפל חריף ועוד – לכן אפשר פשוט לרכוש כלי קיבול ייעודיים כדי לאחסן אותם למנוע מן המקרר לספוג את ריחם.
תמצית וניל: כדי למלא את המקרר בריחות נעימים, ניתן לספוג צמר גפן בתמצית וניל ולהניח אותו על צלוחית במקרר – ניחוחות הווניל יידפו מן הצמר גפן וימלאו את המקרר.
מטהרי אוויר למקרר: תמצית הווניל עשויה להיות סוג מטהר אוויר אחד שניתן להכין בבית, אך אפשר גם לקנות מטהרי אוויר ייעודיים למקרר אשר ישמרו על ניחוחות נעימים.

מקרר נקי, מטבח בריא

המקרר הוא ככל הנראה מקום האחסון למזון הגדול ביותר במטבח שלנו, ובאופן הזה, מקרר נקי משמעו מזון אשר נשמר באיכות גבוהה.
לא סתם אנו מרגישים הרבה יותר נעים לפתוח מקרר מסודר ונקי אשר מריח טוב ממקרר מוזנח – בין השניים יש הבדל שעשוי להתבטא באופן בריאותי, ואנו מגיבים לכך באופן אינסטינקטיבי.
כך, שמירה על המקרר בקפידה באמצעות שגרת טיפול קבועה הכוללת ניקיונות תדירים וטיפול תקופתי מקיף, מסייעת לנו לצרוך מזון בעל ערך בריאותי גבוה יותר, וכך המקרר הנקי עוזר לנו מבחינה תזונתית נוסף על התחושות הטובות שהוא מאיר את המטבח כולו איתן.