כל מה שצריך לדעת על קולטי האדים – האם כדאי ואילו סוגים קיימים בשוק?

קולט האדים הינו בין המכשירים החשובים ביותר במטבח הישראלי: הוא מבטיח את צלילות האוויר במטבח, מסלק אדי פחמן דו חמצני, מפנה שאריות שומן, חלקיקים רעילים באוויר, ריחות רעים הממלאים את המטבח בזמן הבישול ועוד. שילוב קולט אדים בבית משפר משמעותית את איכות החיים ומעניק חופש לבשל כל מה שתרצו בלי סרבול מיותר ותחזוקה אינסופית.

השיקולים החשובים לפני קניית קולט אדים

אם בעבר היה קולט האדים אלמנט יוקרתי השמור למסעדות ובתי עשירים בלבד הרי שכיום, הודות לפיתוחים טכנולוגיים ותכנון פונקציונלי הפך קולט האדים לפריט חובה בכל בית המכבד את עצמו ושומר על מראה מרשים לאורך שנים. הבחירה בקולט אדים משפיעה רבות על איכות החיים ולכן חשוב לתת את הדעת לשיקולים המרכזיים המהווים את ההבדלים בין קולט אדים אחד לאחר.

כיצד לבחור בקולט אדים מתאים לבית? והאם יש גורמים שאסור להתעלם מהם? אם אתם עדיין בלבטים, המאמר הבא מוקדש לכם.

האם כדאי לקנות קולט אדים?

במטבחים חדשים מותקן קולט אדים בד בבד עם בניית המטבח וכך, בני הבית נהנים ממטבח נקי מכתמי שומן קשים לניקוי ומאוויר נקי מאדי מזון וחומרים רעילים אחרים.
קולטי אדים שומרים על מטבח נקי למשך שנים רבות יותר מפחיתים סתימות במזגן ומפנים בתוך זמן קצר ריחות לא נעימים הנספגים בקירות והופכים את הבית לחנוק.
עד שנות ה-2000 נחשבו קולטי אדים לפריט השמור רק למסעדות ובתי יוקרה. עם התפתחותן של טכנולוגיות שונות, יותר ויותר קולטי אדים ביתיים ומעוצבים מופיעים בחנויות הציוד למטבח וכשהתחרות גוברת, גם השוק הולך וגדל ואתו המחירים האטרקטיביים של קולטי האדים השונים.
איכות חיים, כך מסתבר, לא צריכה לעלות הון תועפות. ויחד עם זאת חשוב לתת את הדעת על כמה פרמטרים המשפיעים על איכותו של קולט האדים.

איך להתאים את קולט האדים למטבח

כל מטבח הינו בעל מבנה ייחודי משלו, מפרט טכני ספציפי ומרחב המתפרש באופן שונה. מסיבות אלו, חשוב להתאים את עוצמת השאיבה של קולט האדים לנתונים הטכניים של המטבח שלכם.

עוצמת השאיבה של קולט האדים נמדדת במק"ש – מטר מעוקב לשעה.
כדי להתאים את קולט האדים האידאלי למטבח שלכם, חשוב ביותר לדעת את מידות המטבח, קרי: אורך, רוחב, גובה.

נפח המטבח נמדד באופן הבא: אורך X גובה X רוחב.

כמובן, אם המטבח שלכם מתוכנן בצורה מורכבת, תוכלו לבצע הארכה כוללת של המידות. את התוצאה שתקבלו, הכפילו במספר הפעמים שתרצו שקולט האדים שלכם יטהר את המטבח מריחות לא נעימים ואדי בישול ותקבלו את ההספק הדרוש בקולט האדים. כך למשל, מטבח בנפח 57 מטרים מעוקבים הדורש ניקוי של 14 פעמים בשעה יצריך קולט אדים בהספק של 800 מק"ש.

קולט אדים חיצוני או עם פילטר?

ישנם שני סוגים עיקריים של קולטי אדים: האחד כולל ארובה, מותקן מעל הכיריים ואידאלי למטבחים בהם הכיריים אינן חסומות בארון מעליהן ואילו הסוג השני של קולטי אדים מבוסס על פילטר פחם הממחזר את האוויר הקיים.
כיצד מחליטים מה הוא הקולט המתאים ביותר למטבח שלכם? חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהסוגים לפני שמקבלים החלטה שתשפיע על איכות החיים שלכם בשנים הקרובות.

קולט אדים מבוסס פילטר פחם – יתרונות וחסרונות

קולט אדים מבוסס פילטר פחם הוא הקולט הפשוט ביותר להתקנה ומהווה רכיב עצמאי במטבח.

יתרונות קולט אדים מבוסס פילטר פחם

 • בעל מחיר אטרקטיבי ההופך אותו לנפוץ ופופולארי יותר עבור רבים
 • חסר תלות ברכיבי המטבח האחרים ולפיכך – ניתן להתקינו בכל נקודה רצויה.
 • קולט מעוצב ומסוגנן המעניק למטבח מראה מרשים ומוקפד.

קולט אדים מבוסס פחת

חסרונות קולט אדים מבוסס פילטר פחם

 • יעילות יחסית נמוכה
 • מצריך תחזוקה שוטפת

קולט אדים ארובה – יתרונות וחסרונות

קולט אדים בעל ארובה מותקן מעל הכיריים ומיועד למטבחים שאין בהם ארון מטבח ישירות מעל הכיריים.

יתרונות קולט אדים ארובה

 • אידאלי לבתים פרטיים ודירות בקומות עליונות
 • ניחן ביעילות מרבית
 • פשוט, נוח וקל לתחזוקה

קולט אדים ארובה של המטבח הדיגיטלי

חסרונות קולט אדים ארובה

 • יקר יותר ביחס לקולטי האדים האחרים
 • אינו מתאים להתקנה בכל בית ובמיוחד בבנייני מגורים
 • בשל מפרטו הטכני, תלוי במבנה המטבח ובתכנונו

 

שאלות ותשובות בנושא קולט אדים למבטח

רוצים ליהנות מכל היתרונות ולא יודעים על מה כדאי ועל מה אסור בשום פנים לוותר? ריכזנו עבורכם את כל השאלות והתשובות הפופולאריות שבשלנים שואלים לפני בחירה מוצלחת של קולט אדים.

 • איך לבחור את מידת קולט האדים?

על מנת לבחור את גודל קולט האדים המתאים ביותר למטבח שלכם יש לבחור קולט אדים שגודלו לפחות כגודל הכיריים או יותר, אך בכל מקרה לא קטן מגודלן של הכיריים. המידות הסטנדרטיות הנהוגות לרוב בקולטי אדים עומדות על 60 ס"מ לעומק ו-90 ס"מ לרוחב וניתן למצוא קולטי אדים במידות גדולות יותר.

 • באיזה גובה מומלץ להתקין את קולט האדים?

יש להקפיד כי קולט האדים ימוקם במרחק של בין 60-80 ס"מ מהכיריים אך לא יותר מזה על מנת לשמור על אפקטיביות התפקוד של הקולט. קולטי אדים בעלי פילטר ארובה צריכים להיות מותאמים לגובה זה. על מנת לוודא שגובה ההתקנה אינו חורג מהגובה הדרוש, יש לבדוק את מפרט המוצר, המציין את הגובה המינימלי והמקסימלי.
קולט אדים תחתון, הוא קולט אדים המותקן מתחת לארון ונקרא קולט טלסקופי. קולט אדים זה כולל יחידה תחתונה הניתנת להנמכה לצורך התאמה לכיריים.

 • איך אדע מהי עוצמת השאיבה המומלצת למטבח שלי?

לקולט אדים דרגות שונות של שאיבה ויניקה. לבשלנים המכינים ארוחות גדולות, רצוי לבחור קולט אדים בעל ארבע דרגות שאיבה וביחס של 10 שאיבות לשעה על פי נפח המטבח, כפי שחושב בסעיף חישוב נפח הקולט. חשוב לזכור כי עוצמת השאיבה של הקולט נקבעת על פי 2 הפרמטרים שהוזכרו לעיל:

1. נפח המטבח שלכם
2. מספר הפעמים בהן הקולט יפעל בשעה.

כדי לקבל פרופורציה, עוצמת השאיבה של הקולט נמדדת בין 200-1000 מק"ש (מטרים מעוקבים לשעה). למשפחות הנוהגות להכין ארוחות כבדות או מאכלים הכוללים טיגון וצלייה בעשן כבד וסמיך, רצוי לבחור בעוצמה גבוהה יותר.

 • מהי עוצמת הלחץ של קולט האדים ואיך להתאים אותה למטבח שלי?

הלחץ משפיע על פליטת העשן והאדים הנשאבים לקולט ונפלטים החוצה. יחידות המידה להערכת הלחץ נקראות פסקל ונעות בין 240-400 פסקל. בקביעת עוצמת הלחץ הרצוי, יש גורמים אותם חשוב לקחת בחשבון: בעוד שהתקנה רגילה מצריכה לחץ של לא יותר מ-340 פסקל, בבתים בהם צינור ההולכה החוצה ארוך ומפותל יש לבחור לחץ גדול יותר.

 • מה משפיע על עוצמת הרעש של קולט האדים?

גורם משמעותי שלא ניתן להתעלם ממנו וחשוב לתת עליו את הדעת לא פחות מהגורמים האחרים הוא הרעש שמייצר הקולט בזמן העבודה. בחירה של קולט אדים מרעיש תעיב על איכות החיים ובסופו של דבר תביא אתכם להימנע מהפעלתו בשל הרעש העצום שהוא מייצר. רצוי לבחור קולט אדים שקט ככל האפשר, אותו ניתן למדוד על פי דציבלים. קולט אדים הפועל בעוצמה של 50 דציבלים לכל היותר הינו קולט אדים שקט.

 • כמה עולה התקנת קולט אדים?

טווח המחירים של קולט אדים נע בין 500 ש"ח לדגמים הפשוטים ועד 8,000 ש"ח עבור הדגמים היקרים המציעים ביצועים גבוהים. הדגמים המתקדמים והחדשניים ביותר יכולים להגיע עד 20,000 ש"ח. עלות ההתקנה של קולט אדים נעה בין 200-1,000 שקלים, כתלות בסוג ומורכבות ההתקנה של הקולט.

 • אילו פונקציות בסיסיות קיימות בקולטי האדים ?

לוח פיקוד
לוח הפיקוד הוא למעשה לוח הבקרה של קולט האדים. הלוח כולל את לחצני ההפעלה והכיבוי, לחצנים המאפשרים לכם לשלוט בעצמת השאיבה ולחצן המפעיל ומכבה את התאורה. בעוד שקולטי אדים פשוטים יותר כוללים לוחות פיקוד מכניים, קולטי אדים יוקרתיים כוללים לוח פיקוד אלקטרוני או דיגיטלי ואפילו פונקציות נוספות כמו טיימר ונוריות חיווי. בעת בחירת לוח הפיקוד חשוב לשים לב למיקומו על הקולט (חזיתי או תחתון). לאוהבי הניקיון בינינו חשוב לספר כי לוח פיקוד דיגיטלי הרבה יותר נוח לניקוי.

סוג הגימור של קולט האדים
רבים נוטים לחשוב כי הגימור של קולט האדים הוא עניין השמור לחובבי אסתטיקה בלבד. הלכה למעשה, חומרים כמו זכוכית ונירוסטה מבליטים יותר כתמים המצטברים על קולט האדים ומצריכים תחזוקה גבוהה יותר. קולטי אדים נוטים לצבור לכלוכים שומניים קשים להסרה כך שיש להעדיף את הקולטים המצוידים בתחתית חלקה ונוחה לניקוי.

תאורת הקולט
התאורה מאפשרת בישול בתנאים נוחים ופיקוח מקסימלי. רוב קולטי האדים מגיעים עם נורות מובנות העשויות ליבון או הלוגן. בעוד שנורות הלוגן מפיצות אור חזק יותר, נורות הליבון זולות יותר בעת החלפתן.

מסנן אוויר
מסנן האוויר של קולט האדים הוא אלמנט חשוב המשפיע רבות על יכולתו של הקולט לסנן שומן, עשן כבד וריחות לא נעימים. בקולטי אדים הפולטים את האוויר החוצה (ואינם כוללים מסנן פחם) מותקן פילטר ראשוני בלבד. לפיכך, חשוב להבחין בין מסנן קבוע או חד פעמי המותקנים בקולט. בשל חשיבותו של המסנן בתפקוד הקולט, התקנת מסנן חד פעמי מאפשרת החלפה חוזרת ונשנית כך שפעולת המסנן חזקה יותר והוא אינו נוטה לצבור לכלוכים קשים להסרה.

קולטי האדים הדיגיטליים של המבט הדיגיטלי – חווית שימוש אחרת

קולטי אדים דיגיטליים משתייכים לדור החדשני של הקולטים ומצוידים בפטנט ייחודי. הטכנולוגיה מאפשרת לקולט האדים לסנן ריחות בשקט, ללא בזבוז אנרגיה מיותר ובאופן יעיל.

קולטי אדים דיגיטליים כוללים מגוון רחב של פונקציות אותן לא ניתן למצוא בקולטי האדים המשתייכים לדור הישן, כמו תאורת לד דקורטיבית ומרשימה, מערכת פנימית המתריאה על הצורך בניקוי מסננים, דרגות עוצמה הניתנות לפיקוח מקסימלי וכן חלוקת השאיבה על פי שטחים נבחרים המאפשרת להתאים את פעולת הקולט לאופי הבישול המשתנה.

בניגוד לקולטי האדים מהדור הישן, הקולטים הדיגיטליים אינם מצריכים תחזוקה שוטפת הודות למערכות הפיקוח הפנימיות המותקנות בהם. הודות לפטנט הייחודי, סילוק הריחות מהמטבח מתבצע במהירות מקסימלית ותוך דקות ספורות כך שהריח אפילו לא מורגש.
לנוחות מרבית, עוצמת השאיבה ניתנת לשליטה מקסימלית על פי פרמטרים שקובע המבשל עד לרמת הפרט הקטן ביותר.

עבור מי שמחפש איכות חיים גבוהה ואינו מוכן להתפשר על הנאה מקולינאריה מפנקת, קולט אדים מתקדם ודיגיטלי מהווה את השער לארוחות גורמה מפנקות, דיוק מקסימלי בבישול ומנות שכולם יתענגו עליהן וישבחו במשך חודשים ארוכים.

היכנסו לגלות את עולם קולטי אדים הדיגיטליים שלנו >>

<

קולטי אדים חברת Wolf

<

קולטי אדים חברת V-ZUG

<

מערכת אוורור צמודה דגם ICBDD30 רוחב: 76 ס"מ

<

קולט אדים קיר / אי דגם DW SE / DI SE

<

קולט אדים – קיר דגם ICBPW362418 רוחב: 76 ס"מ

<

קולט אדים – קיר דגם ICBVW30B רוחב: 76 ס"מ

<

קולט אדים – קיר דגם ICBVW30S רוחב: 76 ס"מ

<

קולט אדים – קיר דגם ICBVW36G רוחב: 91 ס"מ